Liga Europy – terminarz 

1 min czytania

liga europy terminarz

Terminarz Ligi Europy na sezon 2023/2024 przewiduje pierwsze starcia eliminacyjne na dzień 10 sierpnia. Odwetowe mecze odbędą się tydzień później, 17 sierpnia. Przed tymi wydarzeniami, dokładnie 7 sierpnia, odbędzie się losowanie rundy play-off, która zostanie przeprowadzona pod koniec tego samego miesiąca.

Struktura etapu grupowego Ligi Europy prezentuje się w następujący sposób:

  1. kolejka – 21 września
  2. kolejka – 5 października
  3. kolejka – 26 października
  4. kolejka – 9 listopada
  5. kolejka – 30 listopada
  6. kolejka – 14 grudnia

Dalej, zwolennicy będą poinformowani o wynikach losowania rundy pucharowej, a konkretnie par 1/16 finału. Mecze odbędą się 15 i 22 lutego 2024 roku. Losowanie meczów 1/8 finału odbędzie się 23 lutego, a spotkania zostaną rozegrane 7 i 14 marca. Losowanie ćwierćfinałów odbędzie się 15 marca. Tak samo będzie w przypadku półfinałów. Mecze zostaną rozegrane:

  • Ćwierćfinały – 11 i 18 kwietnia
  • Półfinały – 2 i 9 maja

Zwycięski pojedynek natomiast odbędzie się 22 maja 2024 roku na stadionie Aviva w Dublinie.

Gdzie i kiedy odbędzie się finał Ligi Europy?

Planowany termin finału najbliższej edycji Ligi Europy to 22 maja 2024. Mecze finałowe zostaną rozegrane na stadionie Aviva, położonym w Dublinie. To będzie pierwszy raz od 13 lat, kiedy finał Ligi Europy odbędzie się na tym stadionie. Ostatni raz, kiedy Dublin gościł finał tej ligi, to 18 maja 2011 r., kiedy to FC Porto wygrało z SC Braga wynikiem 1:0.

Sprawdź również: Futbolnews.pl

Zespoły Ligi Europy

Aktualnie, do gry w fazie grupowej Ligi Europy zakwalifikowało się 12 drużyn. Dwie z nich pochodzą z Hiszpanii (Villarreal i Real Betis), dwie z Francji (Toulouse i Stade Rennais), a także dwie z Włoch (Atalanta i Roma). Jedno miejsce zostało przyznane drużynie z Portugalii (Sporting). W dodatku, na listę kwalifikacyjną trafiły trzy angielskie ekipy. Dwie z nich, Liverpool oraz Brighton, uzyskały kwalifikacje do Ligi Europy poprzez osiągnięcia w rozgrywkach ligowych. Natomiast West Ham United zapewnił sobie udział w fazie grupowej LE dzięki zwycięstwu w Lidze Konferencji w 2023 roku.

W sumie, w fazie grupowej zagra 32 drużyny. Do 12 już wybranych dołączy 10 triumfatorów eliminacji Ligi Europy. Pozostałe miejsca zostaną przyznane 4 zespołom, które przegrają w play-offach Ligi Mistrzów w gronie mistrzów, oraz takiemu samemu liczbie drużyn, które nie pomyślnie przejdą przez trzecią rundę kwalifikacji LM. w ścieżce ligowej. Ta ostatnia jest szczególnie interesująca. Gdy zespół dojdzie do niej do play-offów i przegra, wówczas także trafia do Ligi Europy. Dla nich jest zarezerwowane dwa miejsca.

Jeśli drużyna potknie się na etapie grupowym Ligi Mistrzów i zdobędzie trzecie miejsce, nie powinni czuć rozczarowania. Do rundy pucharowej Ligi Europy, oprócz 16 zespołów z 1. i 2. miejsca w grupie, dołączą również 8 drużyn z trzeciego miejsca w grupach Ligi Mistrzów.

Czym jest progresja na remisy?

mkksrybnik
6 min czytania