Zasady koszykówki 3×3

1 min czytania

Zasady koszykówki 3x3

Koszykówka 3×3 to modyfikacja tradycyjnego sporu, w którym zawodnicy mają mniejszy zespół, jeden kosz i szybsze mecze. Jest to rodzaj gry coraz częściej doceniany na całym świecie. Jakie są zasady gry w koszykówkę 3×3?

Koszykówka 3×3 – zasady gry

W grze obowiązuje kilka podstawowych reguł: każdy zespół składa się z trzech zawodników plus jednego rezerwowego; mecz trwa 10 minut i można go przedłużyć o dodatkowe 2 minuty; punkty są liczone po trafieniu piłki do kosza i doliczone do licznika po udanej akcji; drużyna, która pierwsza osiągnie 21 punktów wygrywa. Mecze tego typu są dynamiczne i ekscytujące – idealne do przeżycia frekwencji ludzi śledzących sport.

Gra do 21

Spotkania polegają na tym, by jako pierwsza drużyna uzyskała 21 lub więcej punktów. Gra w koszykówkę 3×3 charakteryzuje się szybkim tempem oraz dużym natężeniem akcji. Zasoby oraz umiejętności  graczy są czynami decydującymi o sukcesie i przebiegu meczu.

Aby wygrać, każda drużyna musi skutecz wykorzystywać swoje atuty i zdobywać punkty wykorzystując swoje umiejętści.nonieniknynonynnenanie można wygrać również w momencie, gdy po upłynięciu regulaminowych 10 minut, dany zespół jest na prowadzeniu.

Jeśli wynik jest nierozstrzygnięty na koniec regulaminowego czasu gry, rozgrywana jest dogrywka. Tutaj aby wygrać, drużyna jako pierwsza musi zdobyć dwa punkty.

Bez trenera

Osoba trenera w przypadku koszykówki 3×3 nie może brać udziału w meczach w żaden sposób, będąc obecna na boisku czy poza nim. Jako profesjonalista odpowiedzialny za przygotowanie drużyny oraz skuteczną grę, musi on trzymać się z daleka od boiska i zawodników, unikając jakiegokolwiek kontaktu ze strony.

Dodatkowo, rola trenera jest ograniczona do czynności poza boiskiem, ponieważ sam mecz musi odbywać się według określonych reguł gry bez ingerencji osób trzecich.

Gra do jednego kosza

Gra polega na rywalizacji między drużynami składającymi się maksymalnie z czterech zawodników, w tym trzech uczestniczących w rozgrywce. Do gry potrzebny jest boisko o wymiarach 15 m długości i 11 m szerokości, na którym umieszczone jest tylko jedno kosze. W koszykówce 3×3 nie ma rzutów z dystansu trzy punkty, a najbardziej ceniony rzut to ten oddawany z dystansu 6,75 m – uważany za rzut za dwa punkty.

Rzuty wykonywane ze bliższej odległości i rzuty wolne są warte po jednym punkcie. Popularność tego typu gry stale rośnie i stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnego typu gry koszykówek, oferując graczom większy poziom intensywności oraz bardziej profesjonalny charakter rozgrywek.