Zasady koszykówki

5 min czytania

Zasady gry w koszykówkę

Koszykówka to dynamiczny sport, który wymaga od zawodników umiejętności dobrego przygotowania fizycznego, ale również całego zestawu zasad, które pomagają zapewnić profesjonalny przebieg meczu. Zrozumienie i przestrzeganie tych reguł jest niezbędne dla każdego gracza, który chce w pełni wykorzystać swoje umiejętności i skutecznie wspierać swoją drużynę.

Znajomość zasad gry jest szczególnie ważna, ponieważ mogą one się różnić w zależności od ligi, w której rozgrywane są mecze. Te profesjonalne różnią się między sobą, inne regulacje obowiązują w NBA, a inne w ligach europejskich. Dlatego gracze sportowi muszą być świadomi przepisów gry i stale je doskonalić, aby osiągnąć sukces na poziomie zawodowym.

1. Każda drużyna składa się z 12  zawodników, a na boisku może przebywać 5 osób. Każdy zespół ma określony sposób gry i cele do osiągnięcia w meczu. Celem zespołu jest umieszczenie piłki w koszyku przeciwnika poprzez rzucanie jej oraz podanie do partnera. Wygrywa ten zespół, któremu uda się najwięcej razy trafić do kosza po stronie rywala.
  1. Koszykówka składa się z czterech kwart, które trwają odpowiednio 10 i 12 minut w przypadku ligi NBA. Drużyna będzie zwycięzcą meczu po uzyskaniu najwyższej liczby punktów na koniec wyznaczonego czasu. W przypadku remisu, aby określić zwycięzcę spotkania są rozgrywane 5-minutowe dogrywki aż do momentu, gdy jedna ze stron osiągnie wystarczającą przewagę punktowo i wygra całe spotkanie.
  1. Oprócz krótkiego odpoczynku między kwartami i dogrywkami, co 2 minuty, w połowie meczu między 2 a 3 kwartą zawodnicy mają 15-minutowy czas przerwy. Przerwa ta jest niezbędna dla zawodników, aby mieli możliwość skoncentrowania się i naładowania baterii przed drugim połowem gry. Dodatkowo umożliwia im to również dokonanie niezbędnych poprawek taktycznych, aby odnieść sukces w końcowej fazie meczu.
  1. Piłka może być żywa lub martwa.

Piłka jest/staje się martwa gdy:

• zostaje zdobyty kosz.
  • sędzia zagwiżdże, gdy piłka jest żywa.
  • zabrzmi sygnał kończący część meczu.
  • zabrzmi sygnał kończący rozgrywanie akcji.

Piłka jest/staje się żywa gdy:

• opuszcza ręce sędziego podczas rzutu sędziowskiego.
  • podczas rzutu wolnego jest w posiadaniu zawodnika rzucającego
  • podczas wprowadzania do gry jest w posiadaniu wprowadzającego.
  1. Piłka jest wprowadzana na boisko przez zawodnika stojącego poza boiskiem, który ma pięć sekund na wykonanie tego zadania. Zawodnik wprowadzający nie może dotknąć piłki dopóki nie dotknie jej inny gracz biorący udział w meczu. Sędzia określa dokładne miejsce, z którego piłka powinna być wprowadzona i oczekuje od zawodnika profesjonalnego podejścia do wykonywanego zadania.
  1. Rzut do kosza to jedna z podstawowych umiejętności każdego zawodnika, którzy grają w koszykówkę na zawodowym poziomie. Piłka trzymana przez gracza musi być rzucona w kierunku obręczy przeciwników. Istnieje także kilka wariantów tego typu rzutu, takich jak dobitka, która umożliwia oddanie piłki do kosza po odbiciu się od niego lub tablicy oraz wsad, czyli wrzucenie piłki do środka obręczy za pomocą jednej lub dwóch rąk. Zabronione jest jednak dotykanie piłki podczas lotu spadającego lub po jej opadnięciu poniżej linii obręczy i styku tablicy.
  1. Akcja rzutowa zaczyna się w momencie, kiedy zawodnik rozpoczyna ciągły ruch kończący się na rzucie piłki. W tym czasie piłka musi opuścić dłoń zawodnika a on sam musi pozostać na parkiecie, nawet jeśli wykonuje skok. Dodatkowo, kiedy piłka opuszcza dłoń, wszystkie elementy techniczne i taktyczne decydujące o jakości i sukcesie rzutu muszą już być ustalone i zakończone. Aby móc osiągnąć optymalny rezultat, akcja rzutowa powinna być wykonywana profesjonalnie i stosowana przez dobrze wyszkolonego zawodnika.
  1. Kozłowanie piłki jest techniką, która polega na przemieszczaniu żywej piłki przez zawodnika. Wykorzystuje on do tego rzucanie, odbijanie o podłogę, celowe toczenie oraz rzut w kierunku tablicy. Celem jest w końcu złapanie piłki rękoma. By udoskonalić ten skill, ważne jest, aby ćwiczyć ogarnięcie i szybkość reakcji – umiejętności zdobywane przez długi trening.
  1. Zmiana zawodników w piłce nożnej może nastąpić w trakcie przerwy w grze, gdy piłka przestaje się poruszać. Zawodnik, który ma zostać zmieniony, musi prosić o to swojego trenera lub kapitana drużyny. Zamiast jednego gracza można w dowolnym momencie na boisku pojawić się do trzech innych, co jest bardzo ważną i skuteczną strategią dla całej drużyny. Zmiany szybko i profesjonalnie wykonane mogą być kluczowe dla sukcesu i wpłynąć istotnie na rezultat meczu.
  1. Kroki to niedozwolone przemieszczenie piłkarza w trakcie posiadania żywej piłki na boisku. Dokonanie kroku więcej niż dwa sprawia, że zawodnik popełnia błąd i pozbawia siebie możliwości dalszej gry, co stanowi poważne naruszenie zasad fair play i profesjonalizmu. Co więcej, kroki są często uznawane za ciche przekazanie piłki do kolegów z drużyny, unikając tym samym faulu lub wykonywanie rzutu wolnego.
  1. Zasady cylindra są bardzo ważne w grze, ponieważ ustanawiają granice bezpiecznych pozycji każdego zawodnika. Granicami cylindra są: dłonie z przodu, pośladki z tyłu, wewnętrzne strony stóp i rąk po bokach oraz przestrzeń powyżej gracza. Gracz może bezpiecznie unosić ręce lub wyskoczyć do góry, aby skutecznie bronić się w trakcie gry i jednocześnie nie naruszać pozycji innych graczy. Jeśli zawodnik opuści tak ustalone granice cylindra podczas biegania lub skoku i nastąpi kontakt z innym graczem, to odpowiedzialność leży na nim.
  1. Zasłona to technika, która polega na tym, aby uniemożliwić przeciwnikom zajęcie lub blokowanie dostania do wybranych obszarów boiska. Jest ona uznawana za legalną, jeśli zawodnik stojący w środku swojego cylindra porusza się w sposób nieruchomy oraz ma obie stopy na parkiecie w momencie nawiązania kontaktu. W celu skutecznego stosowania tej techniki, ważne jest aby gracz wykazywał się odpowiednią precyzją i profesjonalnym podejściem do gry.
  1. Zawodnik jest w prawidłowej pozycji obronnej, gdy swoją twarz zwraca w stronę przeciwnika i obie stopy ma na podłodze. Powinien być również skupiony, aby móc odpowiednio reagować i unikać unikania ataków. Ponadto, warto stosować techniki proaktywne i szybkie przesuwanie się po boisku, aby móc skutecznie uzupełnić defensywę.
  1. Szarżowanie to naruszenie przepisów, polegające na celowym zetknięciu się zawodnika z piłką lub bez niej z ciałem przeciwnika. Jest to akcja mająca na celu wywrócenie rywala oraz umocnienie swojej pozycji na boisku. Może być wykonana różnymi sposobami, np. poprzez szarżowanie bokiem, podskakiwanie lub blokowanie. Wszystkie te techniki powinny być wykonywane w profesjonalny i bezpieczny sposób dla obu stron, ponieważ mogą prowadzić do poważnych kontuzji.
  1. Uważa się, że faul obustronny to sytuacja, w której zawodnicy dwóch rywalizujących drużyn popełniają przeciwko sobie osobiste przewinienia praktycznie w tym samym momencie. Jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, ale jeśli do niego dojdzie, obaj gracze mogą odczuć poważne skutki – szanse na prawidłowe dokończenie gry maleją i musi zostać podjęta decyzja co do rozegrania danego wrzutu lub innej sytuacji. Możliwe jest także ukaranie obu zawodników jednakowymi karami. W celu uniknięcia fauli obustronnych ważne jest, aby zawodnicy potrafili wykonywać swoje efektowne techniki bez bycia brutalnymi wobec kolegów po drugiej stronie boiska i starać się przestrzegać standardu gry.
  1. Faul niesportowy to naruszenie zasad gry, w którym jeden zawodnik wykazuje niewłaściwy kontakt fizyczny z przeciwnikiem. Może to polegać m.in. na uderzeniu się, popchnięciu lub łapaniu piłki rękami. W grze starającej się przeszkodzić przeciwnikowi w skutecznym realizowaniu swojego ataku czasami dochodzi do incydentów faulowych, takich jak obrońca powstrzymujący szybki atak od tyłu lub boku, pomimo tego, że między nim a koszem nie ma innego obrońcy. Ten rodzaj faulu można również określić jako bezzasadną interwencję bezpośrednio w celu ograniczenia akcji przeciwnika i osiągnięcia sportowej przewagi.
  1. Kiedy zawodnicy drużyny popełnią w danej kwarcie cztery faule, każdy następny faul osobisty jest karany dwoma rzutami wolnymi. Jest to tak zwany „faul drużynowy” i oznacza, że każdy gracz musi bardziej uważać na swoje pozycje i odgrywanie piłki, tak aby uniknąć poważnych kar. Dzięki temu mechanizmowi drużyna może sprawiać wrażenie bardziej skutecznej, a także zminimalizować szanse na popełnianie błędów w trakcie meczu.
  1. W NBA limit fauli to sześć. Ponadto istnieje także termin „limit fauli”, który oznacza maksymalną liczbę fauli, jakie może popełnić dany zawodnik w danym meczu. Po przekroczeniu tego limitu, osoba ta będzie musiała opuścić boisko i nie będzie mogła wrócić do gry dopóki nie minie odpowiednia ilość czasu lub pozostali gracze nie popełnią faulu.

Sprawdź też: Zasady gry w koszykówkę 3×3